İMMEDİAT İMPLANT YERLEŞTİRME VE İMMEDİAT YÜKLEME

Tam dijital süreçlerin takip edildiği immediat implant yerleştirmeyi takiben immediat olarak vida-tutuculu bar'ın yerleştirildiği vaka. DWIO ile vida-tutuculu barlar immediat olarak üretilebiliyor.

" Vidalama esnasında herhangi bir gerilim hissedilmedi. "

Hastadan elde ettiğimiz DICOM datasını segmente ederek öncelikle maxillayı inceleme fırsatı bulduk. 3-boyutlu printer’da bir rezin materyalden çıktısını aldık. Böylelikle hastanın üst çenesini fiziksel olarak inceleyebildik. Daha sonra segmente edilen maxilla datası üzerinde pre-operatif olarak implant planlaması yapıldı. Bu planlamaya göre dijital olarak cerrahi-rehber üretildi. Cerrahi-rehberin yüzükleri de (sleeve’lerden bahsediyoruz) zirkonya materyalinden özel olarak işlendi. Buradaki amaç rehberli-cerrahi için kullanılacak cerrahi sete göre özel bir sleeve kullanmaktı. TAG implantlarının kullanıldığı vakamızda TAG implantlarına özel üretilen tarama-aparatları implantlara vidalandı. Bu tarama aparatlarına scan-jig, scan-device, scan-marker, scan-abutment gibi isimler de verilmektedir. Bu aparatların 3-boyutlu çizimleri dizaynı yapacak olan CAD yazılımının kütüphanesinde bulunduğu için CAD programı yaptığımız taramadaki tarama-aparatı ile kütüphanedeki tarama-aparatının çizimini kusursuz bir şekilde eşleştiriyor. Eşleştirmenin kalitesi implant konumunun transferinin başarısını da belirliyor. Alyans Dijital Dental’in DWIO ve TAG implantları için özel ürettiği tarama-aparatları bu eşleştirmenin kalitesini en üst düzeye taşıdı.

" Eşleştirmenin kalitesi implant konumunun transferinin başarısını da belirliyor. "

DWIO ile tarama-aparatları ile tarama kolaylıkla gerçekleşti. DWIO sistemi ile tarama verisi iki şekilde üretime ulaştırılıyor: i) standart dosya çıktısı ile ii) otomatik NDN bağlantısı ile. Otomatik bağlantı ile data doğrudan Alyans Dijital Dental’e gönderildi. 18 saat sonraki randevumuzda titanyumdan CAD/CAM ile elde edilmiş vida-tutuculu bar herhangi bir gerilim olmaksızın kolaylıkla yerleştirilebildi.